Haber Detayı
13 Ekim 2021 - Çarşamba 09:16
 
HASANKEYF ARKEOLOJİK KAZILARINA SAMSUNLU KAZI BAŞKAN YARDIMCISI
12 bin yıllık bir tarihe ev sahipliği yapan Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki antik kentte yeni dönem kazıları başladı. Kazı çalışmalarının başkan yardımcılığını yürüten Samsun'lu Mardin Artuklu Üniversitesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Dr. Şerif Tümer, "İlerleyen aylarda ciddi buluntularla karşılaşmamız olası. Kalenin dokusu ve yerleşimi bu konuda bizi oldukça umutlandırıyor" dedi
KÜLTÜR Haberi
HASANKEYF ARKEOLOJİK KAZILARINA SAMSUNLU KAZI BAŞKAN YARDIMCISI

Kazılar yeniden başladı!

"Hasankeyf'te umutlar tazelendi"

1981 yılında doğal koruma alanı ilan edilen Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki antik kent, 12 bin yıllık bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Tarihi antik döneme kadar dayanan Hasankeyf'in bir kısmı, 2020 yılının mayıs ayında Dicle Nehri'nin suları altında kalmıştı. Antik kentte yeni dönem kazıları başlarken, Ilısu Barajı çevresindeki eski şehrin sular altında kalması nedeniyle, çalışmalar Hasankeyf Kalesi'nde yoğunlaşıyor. Çalışmaların başında ise; Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kazı başkanlığına getirilen Mardin Artuklu Üniversitesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekai Erdal yer alıyor. Kazı başkan yardımcılığını ise Samsunlu öğretim görevlisi, Mardin Artuklu Üniversitesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Dr. Şerif Tümer yürütüyor.

İHTİŞAMI ORTAYA ÇIKARMAK İSTİYORUZ
Yeni dönem kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Dr. Tümer, yeni buluntularla karşılaşma konusunda umutlu olduklarını söyledi. Hasankeyf'teki arkeolojik çalışmaların 1980''li yıllarda başladığını söyleyen Tümer, "Yeni dönem kazımız Ağustos ayı itibariyle başladı. Ilısu Barajı kapsamında çalışmamız Hasankeyf Kalesi’nde sürüyor. Büyük saray yapısının gerek içinde gerekse etrafında çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız sarayın ihtişamının tümüyle ortaya çıkarılması ve heybetiyle Hasankeyf siluetine katılması. Yaklaşık 120 dönümlük bir alana sahip kalede Roma döneminden günümüze dek süregelen bir mimari doku mevcut. Bu bakımdan oldukça önemli bir yerde çalıştığımızın farkındayım. Tabi arkeoloji ve sanat tarihi kazıları uzun soluklu işler olduğu için ve bu bizim ilk dönemimiz olduğu için ilerleyen aylarda ciddi buluntularla karşılaşmamız olası. Çünkü kalenin dokusu ve yerleşimi bu konuda bizi oldukça umutlandırıyor. Umarım ekibimizle birlikte güzel işler çıkarırız" ifadelerini kullandı.

HEMŞEHRİLERİMİ DAVET EDİYORUM
Alanında uzman bir ekiple kazı çalışmasını yürüttüklerini söyleyen Tümer, "Ekibimiz başta kazı başkanımız Doç. Dr. Zekai Erdal olmak üzere alanında uzman isimlerden oluşuyor. Sanat tarihçi, arkeolog, antropolog, mimar, tarihçi, restoratör hocalarımız ve arkadaşlarımızla güzel bir çalışma ortamı ve iyi bir ekip ruhuna sahibiz. Öğretim üyelerinin dışında doktora ve yüksek lisans derecesinde lisansüstü öğrencilerimiz ve çeşitli üniversitelerden gelen stajyer lisans öğrencilerimiz de kazımızda deneyim ve tecrübe kazanıyor" şeklinde konuştu. Hasankeyf Kalesi'nin mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğunu dile getiren Tümer, Samsunluları da burayı gezip görmeye davet etti.

Röportaj : Özgür Yüksel TAŞ

 

Kaynak: Editör: SH Yazı İşleri
Etiketler: HASANKEYF, ARKEOLOJİK, KAZILARINA, SAMSUNLU, KAZI, BAŞKAN, YARDIMCISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı