Yazı Detayı
04 Ocak 2022 - Salı 14:26
 
2022 ZOR BİR YIL OLACAK
Sebahattin GÜLÇİÇEK
 
 

Gayrimenkul ve konut açısından 2022 zor bir yıl olacak

Konut fiyatları konut almayı imkânsız hale getiriyor

Konut fiyatları yükselişine tam gaz devam edecek. Dolardaki yükseliş konut fiyatlarına aynen yansıdı ardından büyük oranda düşüş olsa da piyasa fiyatlamayı yaptı ve öylede kaldı fiyatlarda düşüş gözlenmedi gözlenmesini beklemekte hayalcilik olur çünkü yüksek girdiler maliyetlere yansıdı ve fiyatları yükseltti.

Dövizde ciddi manada düşüş gözlense de enflasyondaki yüksek seyir konut ve arsa fiyatlarının düşüşünün önündeki en büyük engel olarak duruyor gerek ülkemizde gerekse dünyadaki enflasyon yüksek seyretmesi ülkemizde ve dünyada fiyatların yukarı yönlü olacağı açıkça görünmektedir.

 Son günlerde piyasalarda konuşulmaya başlanan döviz düştü gayrimenkul fiyatlarında düşecek türünde söylentiler yayılmaya başladı. Şunu açıkça söylemek isterim ki fiyatlarda aşağı yönde değil yukarı yönde artışları göreceğiz.

 Örnek vermek gerekirse bu günlerde 800bin TL civarında satılan konutları 6 ay sonra 1,200 civarında satılacağını öngörüyorum. Bunun iki nedeni var arsa ve inşaat yüksek maliyetleri bir diğer taraftan da üretimin azlığı talebin çokluğu fiyatları daha da yukarı çıkaracak gözüküyor.

Yükselen konut fiyatları kiraları uçurdu kiralık ev bulmak çok daha zorlaşacak

 Konut üretimi artmadığı sürece kimse fiyatlarda ve kiralarda gerileme beklemesin inşaatta karlılık oranın çok düşmesi alım gücünün azalması  

Yüksek üretim maliyetleri piyasanın belirsizliği gibi etkenler bir araya gelmiş durumda bu duruma birde enflasyon eklenince kira fiyatlarının düşmesi değil daha da artması yönünde beklenti yüksek

 Bu kiralık konut sorunu hemen çözülecek bir konu değil bu gün tedbirler alınmaya başlansa bile birkaç yıl daha önümüzde duruyor olacak çözüm olarak devletin TOKİ kanalıyla çok büyük çaplı konut hamlesine başlaması lazım bir diğer taraf tanda inşaatın ana maliyeti olan arsa konusunda yeni alanlar açıp bunu ucuz maliyet ve oranlarla konut üreticilerine sunması gerekiyor yoksa bu kiralık sorunu2022'ye damgasını vuracak.

Emlak’ta 2022 nasıl geçecek?    

Arsa ve arazi piyasasında dövizden ve altından kaynaklı yatay seyir olacak fakat düşüş olmayacağı kesin çünkü hissedilen enflasyon yüzde ellilerde böyle bir ortamda insanlar malın değerini koruma mücadelesi verecek emlakçılar açısından önceki yılın hızı olmayacak gözüküyor

Konut açısından da alım gücünün düşmesi maliyetlerin yüksekliği ve faizlerin hala yüksek seyretmesi konut satışlarında ciddi etkileyecek gözüküyor işyerlerinde de durum piyasanın bozukluğundan işyerinin fiyatı yüksek kira getirisi çok düşük kaldı bu durum da bu yıl işyeri satışlarında yavaşlamayı getireceği açık olarak görünüyor.

Hayat pahalılığı artarak devam edecek. Genel giderlerimizde ciddi oranda artacak Yeni yılın en önemli gündem maddesi hayat pahalılığı olacak. Bu yıl varlıkları korumanın büyük başarı kabul edildiği bir yıl olacak.

 Biz gayrimenkul sektörü olarak Bütün hesap kitap bu gerçekler üzerine yapmamız daha doğru olacak

Sektörün önünde bu gerçekler duruyor bu gerçekleri görüp buna göre davranmak sektörde kalıcılık açısından çok önemli gözüküyor

Hesabını bu duruma göre yapanlar her zaman olduğu gibi yine kazanacak

Sebo gayrimenkul yönetim kurulu başkanı

Sebahattin Gülçiçek

 

 
Etiketler: 2022, ZOR, BİR, YIL, OLACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı